Православие.Ru Поместные Церкви Православный Календарь English Српска
ПРАВОСЛАВИЕ.RU Православный Церковный календарь
Православный Церковный календарь 2022

Онуфрий Великий, прп.

День памяти: 12 июня

Иконы

Жития

  • Преподобный Онуфрий Великий
  • Молитвы

    12 июня
    Тропарь преподобных Онуфрия и Петра
    глас 4
    Боже отец наших,/ творяй присно с нами по Твоей кротости,/ не отстави милость Твою от нас,/ но молитвами их// в мире управи живот наш.
    Кондак преподобного Онуфрия
    глас 3
    Сиянием Духа Пресвятаго,/ Богомудре, просвещся,/ оставил еси яже в житии молвы,/ пустыню же достигл еси, преподобне отче,/ возвеселил еси иже над всеми Бога и Зиждителя,/ сего ради прославляет тя Христос, блаженне,// великий Дародатель.

    Тропарь преподобного Онуфрия Великого
    глас
    Желанием духовным пустыни достигл еси, богомудре Онуфрие,/ и яко безплотен в ней многолетне подвизался еси трудолюбне,/ соревнуя пророкам Илии и Крестителю:/ и от руку ангельску таин божественных насладився,/ ныне во свете Святыя Троицы купно с ними веселишеся./ Моли спастися нам, твою память почитающим.
    Молитва преподобному Онуфрию
    О преизящный и превеликий пустынножителю, преподобне отче Онуфрие! Похваляю твоя неизреченная чудотворения и житие пресветлое, еже еси препроводил от юности твоей даже и до старости: никтоже бо изчести возможет терпений и подвигов твоих, пречестне. Удивися преподобный Пафнутий твоему жестокому, еже в пустыни, житию, вкупе же и зело возрадовася, обрет тя единаго толиких подвигов и совершенства суща образ. Сего ради и подлинно испыта о трудех твоих святых и о еже колико имел еси временнаго жития. Темже и написа, яко шестьдесят лет и три в трудолюбии пребывая, в наготе претерпевая мраз и зной, в глубоцей пустыни со зверьми и птицы обитая, молитвы непрестанно творя, пожил еси. Сего ради ныне радость тебе приношу от недостойных устен моих, преподобне отче, преподобному Пафнутию радосте великая: сподобися бо при кончине со львы послужити тебе, погребсти тело твое и с тобою на Небеси жити, Илии Фесвитянину ревнителю, Иоанну Крестителю наследниче, друже Христов и снаследниче истинный, Египту умная красото, фивеом великое светило, Ливии красная доброто, финиксе краснопроцветающий, орле высокопарный, летающий в поднебесная, на Небесех гражданство обретый, идеже и водворися у Престола Владыки славы, с двадесять четырьми старцы жилище обретый, с ними же и пребываеши. И ныне молю тя, пречудный гражданине Небесный, святых ликов Ангельских совсельниче: услыши мя, грешнаго и недостойнаго раба твоего, в час сей и приими сие малое моление мое, великий заступниче, скорый помощниче притекающим к тебе усердно; заглади рукописание дел моих скверных и нечистых, яже держат демонския полки, покрый мя твоим заступлением, причти мя ко уготованному месту молитвами твоими и сподоби мя Вышняго Иерусалима, ибо по Преблагословенней Владычице нашей Богородице и Приснодеве Марии тебе между теплейшими помощниками и заступниками моими почитаю. Присещаеши бо и даеши руку помощи припадающим к тебе в храме твоем повсюду. Темже и аз, недостойный, ныне тебе молюся и призываю: умоли Милостиваго Бога, да отпустит ми вся прегрешения моя вольная и невольная, сотворенная вся злая дела моя и да избавит мя твоим предстательством от вечных мук, научит мя творити добрая дела, наставит мя на путь ко спасению истинному и сподобит мя купно радости вечныя насладитися со всеми святыми ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

    Служба

    Сайты приходов:

    Храм Успения Пресвятой Богородицы г. Кологрив (Костромская епархия)
    Храм Онуфрия Великого г. Анапа (Новороссийская епархия)
    Храм Сретения Господня в Заостровье дер. Рикасово (Архангельская епархия)
    Храм прп. Онуфрия Великого г. Фоум-Лейк (Патриаршие приходы в Канаде)
    Храм прп. Онуфрия Великого пгт. Яя (Мариинская епархия)
    Храм в честь иконы Божией Матери "Тихвинская" и прп. Онуфрия Великого г. Воронеж (Воронежская епархия)
    Храм Онуфрия Великого г. Вятские Поляны (Уржумская епархия)
    Свято-Покровский храм г. Краматорск (Горловская епархия)
    Храм вмч. Никиты на Швивой (Вшивой) горке, за Яузой г. Москва (Московская епархия (городская))
    Тихвино-Богородицкий женский монастырь г. Кирсанов (Уваровская епархия)
    Никольский храм с. Еганово (Московская епархия (областная))
    Храм иконы Божией Матери "Знамение" г. Бор (Нижегородская епархия)
    Храм в честь иконы Божией Матери "Всех скорбящих Радость" г. Рязань (Рязанская епархия)
    Онуфриевский мужской монастырь с. Межигорье (Львовская епархия)
    Успенский мужской монастырь с. Слобода Тышковская (Тульчинская епархия)
    Свято-Духовский Почаевский мужской монастырь г. Почаев (Тернопольская епархия)
    Преображенский женский монастырь с. Головчинцы (Хмельницкая епархия)
    Онуфриевский мужской монастырь с. Чубовка (Черкасская епархия)

    Статья на Православие.Ru

    © ПРАВОСЛАВИЕ.RU