Православие.Ru Поместные Церкви Православный Календарь English Српска
ПРАВОСЛАВИЕ.RU Православный Церковный календарь
Православный Церковный календарь 2022

Симон Зилот, Кананит, апостол из 12-ти, сщмч.

Дни памяти: 10 мая, 30 июня (12 ап.)

Иконы

Жития

  • Апостол Симон Зилот
  • Молитвы

    10 мая
    Тропарь апостола Симона Зилота
    глас 3
    Апостоле святый Симоне,/ моли милостиваго Бога,/ да прегрешений оставление// подаст душам нашим.
    Кондак апостола Симона Зилота
    глас 2
    Известно премудрости учения в душах благочествующих положшаго/ во хвалении ублажим, яко богоглаголиваго, вси Симона:/ престолу бо славы ныне предстоит и со Безплотными веселится,// моляся непрестанно о всех нас.
    Молитва святому апостолу Симону
    Святый славный и всехвальный апостоле Христов Симоне, сподобивыйся прияти в дом твой в Кане Галилейстей Господа нашего Иисуса Христа и Его Пречистую Матерь, Владычицу нашу Богородицу, и очевидцем быти преславнаго чудесе Христова, на браце твоем явленнаго, претворения воды в вино! Молим тя с верою и любовию: умоли Христа Господа претворити души наша из грехолюбивых в боголюбивыя; сохрани и соблюди нас молитвами твоими от искушений диавольских и падений греховных, и испроси нам свыше помощь во время уныния и беспомощия нашего; да не преткнемся о камень соблазна, но неуклонно шествуем спасительным путем заповедей Христовых, дондеже достигнем оных блаженных обителей райских, идеже ты ныне водворяешися и веселишися. Ей, апостоле Спасов! Не посрами нас, крепце на тя уповающих, но буди вам помощник и покровитель во всем житии нашем и помози нам благочестно и богоугодно житие сие временное скончати, благую и мирную христианскую кончину получити и добраго ответа сподобитися на Страшнем Суде Христове; да избежавше мытарств воздушных и власти лютаго миродержца, унаследуем Царство Небесное и прославим великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.
    30 июня
    Собор славных и всехвальных 12-ти апостолов. Тропарь
    глас 4
    Апостолов первопрестольницы/ и вселенныя учителие,/ Владыку всех молите/ мир вселенней даровати/ и душам нашим велию милость.
    Кондак апостолов
    глас 2
    Камень Христос каменя веры прославляет светло,/ учеников преизрядна,/ и с Павлом весь дванадесяточисленный собор днесь,/ ихже память совершающе верно,// сих Прославльшаго прославляем.
    Ин кондак славных и всехвальных 12-ти апостолов
    глас 2
    Петра, вернии, каменя веры, похвалим/ и Павла Богомудраго,/ созывают бо всех праздновати верою,/ соборне вкупе вся дванадесяте, яко проповедники вере,/ просяща грехов оставления.

    Служба

    Сайты приходов:

    Новоафонский монастырь Святого Апостола Симона Кананита г. Новый Афон (Цхумская и Абхазская епархия)
    Храм св. ап. Симона Кананита с. Дзеберкой (Екатеринодарская епархия)
    Храм ап. Симона Кананита пос. Лоо (Екатеринодарская епархия)

    Статья на Православие.Ru

    © ПРАВОСЛАВИЕ.RU