Православие.Ru Поместные Церкви Православный Календарь English Српска
ПРАВОСЛАВИЕ.RU Православный Церковный календарь
Православный Церковный календарь 2022

Преподобный Стефан, игумен Печерский

День памяти: 27 апреля

Иконы

Жития

  • Преподобный Стефан, игумен Печерский
  • Святитель Стефан Печерский, Владимиро-Волынский, епископ
  • Молитвы


    Тропарь преподобного Стефана, игумена Печерского, епископа Владимиро-Волынского
    глас 8
    Учению пов инуяся Богоноснаго Феодосия,/ поставлен бысть от него вождь быти святому его стаду, еже добре пасый,/ церковь Богородицы,/ волею Тоя основанную чудне,/ совершил еси благолепно,/ приснопамятне Стефане,/в нейже нам, молящимся, испроси от Христа Бога велию милость.
    Ин тропарь преподобного Стефана, игумена Печерского, епископа Владимиро-Волынского
    глас 2
    Яко сый Богоноснаго Феодосия ученик/ и истинный жития его подражатель,/ первый по нем бремя настоятельства понесый,/ темже и мощей его честных самовидец быти сподобился еси,/ яже с прочими святолепно принес,/ наследил еси с темже Царство Небесное,/ Еже получити и нам, чтущим тя, Стефане,/ Господеви молися.
    Ин тропарь преподобного Стефана, игумена Печерского, епископа Владимиро-Волынского
    глас 8
    Православия наставниче,/ благочестия учителю и чистоты,/ Волынския паствы светильниче,/ архиереев Богодухновенное удобрение,/ Стефане премудре,/ ученьми своими вся просветил еси, цевнице духовная,/ моли Христа Бога спастися душам нашим.
    Кондак преподобного Стефана, игумена Печерского, епископа Владимиро-Волынского
    глас 6
    Завидя враг честному ти житию,/ изринул тя бяше злокознством своим от начальства паствы,/ но ты, изгнан быв,/ и на ином месте церковь Богородицы воздвигл еси,/ за что и Та саном почте тя архиерейства,/ в нейже ты добре упас врученная ти овцы,/ прейде во веселии ко Христу, Стефане,/ Емуже молися о нас, рабех твоих.
    Ин кондак преподобного Стефана, игумена Печерского, епископа Владимиро-Волынского
    глас 1
    Проходя, всеблаженне, добродетельми от силы в силу/ и всех, с тобою сущих, оными провозвышая,/ всем служил еси, Стефане, и угождал,/ тем избран был еси всем,/ в дому Божия Матере сущим, в старейшину./ Последи же и на степень архиерейства возведен был еси,/ и, стадо Христово добре упас,/ моли Его о нас, чадех твоих.
    Ин кондак преподобного Стефана, игумена Печерского, епископа Владимиро-Волынского
    глас 4
    Стефан, исполнь веры и благочестия,/ совершитель Богом основанный церкве Печерския,/ днесь, яко великое светило, всем возсия,/ Христово стадо богоугодно упас/ в неусыпных стражех нощных./ Егоже чтуще, приносим песнь/ единому Тебе, Христу, всех Владыце,/ моляще помиловати нас/ того благоприятными молитвами.
    © ПРАВОСЛАВИЕ.RU