Православие.Ru Поместные Церкви Православный Календарь English Српска
ПРАВОСЛАВИЕ.RU Православный Церковный календарь
Православный Церковный календарь 2022

Преподобная Евфросиния, игумения Полоцкая

Дни памяти: 23 мая, 20 июня (Белорус.)

Иконы

Жития

  • Преподобная Евфросиния, игумения Полоцкая
  • Преподобная благоверная княгиня Евфросиния Полоцкая
  • Молитвы


    Тропарь преподобной Евфросинии, княжны и игумении Полоцкой
    глас 4
    Подражающи дванадесятолетна дванадесятолетну Христу,/ учившему во святилищи Божию слову,/ последовала еси, Евфросиние./ Славу временную и земнаго обручника оставльши/ и вся мирская презревши,/ краснейшему паче всех Христу себе уневестила еси,/ крест вземши, путем ангельскаго жития шествующи/ и многия к Нему наставляющи,/ во благоухании мира в Небесный Чертог востекла еси,/ идеже моли, Егоже возлюбила еси,/ о чтущих благочестно память твою.
    Ин тропарь преподобной Евфросинии Полоцкой
    глас 4
    Богатство свое нищим расточивши/ и славу княжескую ни во что же вменивши,/ обручника временнаго, красная дево, возгнушалася еси/ и, уневестившися Жениху Христу,/ Тому, якоже вено, чистоту душевную и телесную принесла еси, Евфросиние./ Емуже ныне в веселии предстоя,/ поминай нас, чтущих память твою.
    Кондак преподобной Евфросинии Полоцкой
    глас 8
    Избранней Богом от самаго рождения/ и признанней на служение Ему,/ в чине ангельстем Господеви послужившей свято,/ и преподобно пожившей,/ и ныне с Небесными силами Господа восхваляющей,/ о нас же, грешных, пред Господем ходатайствующей,/ с радостию и любовию воззовем:/ радуйся, Евфросиние, невесто Христова всечестная.
    Ин кондак преподобной Евфросинии Полоцкой
    глас 8
    Чистое свое девство и честное/ милостынею, яко светильник елеем, украсившую/ и с мудрыми девами в пресветлый чертог Христов вшедшую,/ Евфросинию славную ублажим/ и, припадше к честным ея мощем, насладимся ея благоухания/ и умильне к ней возопием:/ яко имея дерзновение ко Христу Богу/ моли избавитися зловония страстей и спастися душам нашим.
    Ин кондак преподобной Евфросинии Полоцкой
    глас 4
    Превитавши от земли Полотския,/ отечество свое, яко Авраам, наследовавши, Евфросиние,/ землю высоку сообразну — Горний Сион,/ темже тело твое душевным благомужествием, страданием постным/ яко жертву приносила еси/ милосердием Своим, Давшему Себе за человеки Жертву благоприятну.
    Молитва преподобной Евфросинии Полоцкой
    О преподобная и приснопамятная, всехвальная мати Евфросиние, Ангеле во плоти, Богоизбранный сосуде Святаго Духа, Церкве Христовы похвало и украшение, монашествующих славо и утверждение, отечеству, обители твоей и всей стране помоще, покрове и защитнице! Ты еси, яко древо, насажденное при исходищих вод, плоды добродетелей твоих и благодатными даровании Святаго Духа украшенная, наставнице делом и словом, избранная, непорочная и добрая. Услыши ны, молящияся тебе и призывающия имя твое, имаши бо дерзновение у Господа. Испроси нам преспеяние в жизни добродетельней, огради сердца наша верою, надеждою и любовию и страхом Божиим. Подай нам помощь в трудех и скорбех наших и, якоже попечение имела еси в житии твоем о обители твоей и иночествующих, тако и ныне потщися о нас, благопоспешити нам во всем: и обитель твою огради миром и защити от враг видимых и невидимых, да преуспевает и процветает в добродетелех. Изми ны от всякия нужды и тесноты, от лютых болезней и от нечаянныя смерти и приведи ны ко истинному покаянию при исходе из жизни сея; испроси нам у Господа Бога кончину мирну, безболезненну, непостыдну, святых Таин причастну и преведи ны чрез мытарства воздушная, да не похитят нас истязателие грознии по грехом нашим, но да твоим заступлением и помощию возможем безбедно проити истязание воздушное, и милость получити, и предстати неосужденно страшному Престолу, и на Страшнем Судищи сподобитися одесную стати Праведнаго Судии, и наследовати праведных часть. Ей, госпоже, всечестная мати, преподобная Евфросиние, помози нам молитвами твоими, огради нас и заступи от всяких козней вражиих, да сподобимся прейти время жизни сея непреткновенно и спасение получити молитвами твоими у Христа Господа, Егоже и сподобимся пети и славословити со Безначальным Отцем и со Святым Духом во веки веков. Аминь.

    Служба

    Сайты приходов:

    Храм Преподобной Евфросинии Полоцкой г. Карсава (Даугавпилсская епархия)
    Храм Святой Евфросинии Полоцкой дер. Озерщина (Гомельская епархия)
    Храм иконы Божией Матери “Всех скорбящих Радость” г. Минск (Минская епархия)
    Благовещенский женский монастырь пос. Приозерное (Херсонская епархия)
    Храм святой Евфросинии Полоцкой г. Новосибирск (Новосибирская епархия)
    Домовая церковь во имя прп. Евфросинии Полоцкой г. Санкт-Петербург (Санкт-Петербургская епархия)
    Храм Евфросиньи Полоцкой г. Витебск (Витебская и Оршанская епархия)
    Храм прп. Евфросинии Полоцкой г/пос. Ивенец (Молодечненская епархия)
    Храм во имя преподобной Евфросинии Полоцкой г. Вильнюс (Виленская и Литовская епархия)

    Статья на Православие.Ru

    © ПРАВОСЛАВИЕ.RU