Православие.Ru Поместные Церкви Православный Календарь English Српска
ПРАВОСЛАВИЕ.RU Православный Церковный календарь
Православный Церковный календарь 2022

Преподобный Иоанн Устюжский, блаженный, Христа ради юродивый

День памяти: 29 мая

Иконы

Жития

  • Блаженный Иоанн, Христа ради юродивый
  • Преподобный Иоанн Устюжский, блаженный, Христа ради юродивый
  • Молитвы


    Тропарь блаженного Иоанна, Христа ради юродивого, Устюжского
    глас 5
    Наготою телесною и терпением/ обнажил еси вражия коварствия,/ обличая неподобное его деяние,/ зельне стражда солнечный вар/ и нуждныя великия студени мраза,/ и огня не чул еси,/ Божиею помощию покрываемь,/ Иоанне премудре,/ моли о верою творящих память твою честно/ и усердно притекающих к раце мощей твоих,/ избавитися от бед и падения избежати.
    Кондак блаженного Иоанна, Христа ради юродивого, Устюжского
    глас 8
    Вышния красоты желая,/ нижния сладости телесное ядение тщательно оставил еси,/ нестяжанием суетнаго мира возлюбил еси ангельское житие,/ преходя скончався, Иоанне блаженне,/ с нимиже моли Христа Бога непрестанно о всех нас.
    Ин кондак блаженного Иоанна, Христа ради юродивого, Устюжского
    глас 1
    Иоанне премудре,/ земныя славы не возлюбив,/ того ради яко неистов ся творя,/ желая Царство Небесное наследовати,/ ударения и укорения приемля,/ наготу и зной терпя,/ тем ныне со Ангелы ликуеши,/ моли Христа Бога о душах наших.
    Молитва блаженному Иоанну Устюжскому
    О святый блаженный Иоанне! Припадающе, смиренно молимтися: приими наше малое моление и умоли Всемилостиваго Господа Бога нашего, да пробавит милость Свою нам, грешным, и да дарует нам вся, яже к животу и ко спасению благопотребная. О угодниче Христов! аще и зело недостойни есмы, обаче духом сокрушенным и сердцем смиренным паки припадающе, молимтися: предстательством твоим ко Господу сохрани страну нашу, даруя ей на вся враги победу и одоление, град твой Устюг и вся грады и веси Российския соблюди от всякаго зла и от всякия напасти, губительства, глада, труса, потопа, огня, меча, нашествия иноплеменников и междоусобныя брани, от всякия болезни и от всякаго обстояния, да всегда поем и величаем всесвятое и великолепое Имя Божие и твое милостивое о нас предстательство, во веки веков. Аминь.

    Служба

    Сайты приходов:

    Храм Прокопия Устюжского с. Чернавское (Курганская епархия)
    Храм Иоанна Устюжского дер. Курилово (Пермская епархия)
    Храм Покрова Пресвятой Богородицы дер. Усть-Печенге (Великоустюжская епархия)
    © ПРАВОСЛАВИЕ.RU